Program Polských dnů v Ostravě 2024

Sobota 12.10.

20.30
Livelike + November Might Be Fine
koncert
Provoz
150-250 Kč

Polské instrumentální trio ze Slezska, jehož hudba je blízká post-rocku, ale mnohem temnější a intenzivnější, než byste čekali. Kapela vznikla v roce 2014 a skrze svou tvorbu s prvky metalové, post-hardcorové i experimentální hudby se snaží vyprávět publiku vlastní příběh – za pomocí melodických rytmů i značné síly a intenzity valící se z pódia. Na podzim roku 2023 kapely vydala své aktuální dvojalbum "All". V rámci koncertu v Kulturním centrum Provoz doplní NMBF na scéně také orlovská post-rocková kapela „Livelike“.

Livelike
Vymazlený post-rock z nedaleké Orlové nenechá žádné oko suché. Každá jejich skladba jakoby disponovala svým životním příběhem, který Vám bude při poslechu plynout za očními víčky. Silně atmosférická hudba je poháněná zhutněným kytarovým zvukem, nekonečnými frekvenčními stěnami i jistou mírou hypnotické repetice, jež k žánru tak nějak patří. Stejně tak i úroveň hlasitosti, která nejspíše vyvolává halucinace. Stačí se tomu jenom poddat a nechat si vyprávět bezeslovnou ságu.

Neděle 13.10.

15.00
Z Ostravy do celého Polska
Komponovaný večer
Centrum Pant
Vstup volný

Komponovaný program připravený Polskou turistickou organizací představuje tři města, do kterých se dá dostat pohodlně a levně z letiště v Mošnově s polskými aerolinkami LOT – Varšava, Gdaňsk a Poznaň. Během odpoledne bude pokřtěn průvodce Polské Přímoří autora Pavla Trojana, který bude celým programem provázet. Vyprávět o svých cestách pak bude novinářka Pavla Apostolaki. Hlavní cenou losování budou pobyty ve zmíněných místech a letenka od společnosti LOT Polish Airlines.

Úterý 15.10.

17.00
Jagna (s filmovým úvodem)
Film
Minikino
130 Kč

Do krásné, ale nemajetné Jagny se zamiluje starý a bohatý sedlák Boryna a přes protesty své rodiny se s ní ožení. Jagna však musí čelit rozhodnutí, zda je pro ni důležitější spokojený život v blahobytu nebo láska k Antkovi, synovi sedláka Boryny. Po celosvětovém úspěchu filmu S láskou Vincent se tentokrát dvojice režisérů DK Welchman a Hugh Welchman zaměřila na jedno z nejvýznamnějších děl polské literatury „Sedláci“, román, za nějž jeho autor W. S. Reymont získal Nobelovu cenu. Promítání se uskuteční ve spolupráci s Kino na Granicy.

DK Welchman, Hugh Welchman | PL / RS / LIT | animovaný | 2023 | 114 min.

VSTUPENKY ZDE

Středa 16.10.

17.00
Kos (s filmovým úvodem)
Film
Minikino
130 Kč

Jaro 1794, v Polsku panuje neklid. Do země se vrací generál Tadeusz „Kos“ Kościuszko a plánuje mobilizovat polskou šlechtu a rolníky, aby vyvolal povstání proti Rusům. Doprovází ho jeho věrný přítel a bývalý otrok Domingo. Kościuszka pronásleduje nemilosrdný kapitán ruské kavalerie Dunin, který se snaží generála zajmout dřív, než vyvolá národní povstání. Promítání se uskuteční ve spolupráci s Kino na Granicy.

Paweł Maślona | PL | drama | 2023 | 120 min.

VSTUPENKY ZDE

Minikino
Papusza
Film
Minikino
100 Kč

Bronisłava Wajsová (1908–1987), známá jako Papusza, je nejslavnější cikánskou básnířkou na světě. Její osud je v Polsku obestřen legendou, podle níž jí básnický talent přinesl slávu, ale její vlastní lidé ji prokleli jako zrádkyni tajemství prastaré kultury Romů a jejich zvyků.
Akce pořádaná v rámci ProtimluvFest 2024

Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze | PL | životopisný | 2013 | 128 min.

VSTUPENKY ZDE

19.00
Stress Positions + Slavenkust
Koncert
Barrák
250–300 Kč

Slevenkust je polská hardcorová kapela z města Bielsko-Biała, která vznikla v roce 2020 z iniciativy dvou přátel Igora (kytara, zpěv) a Daniela (basová kytara). Skvělý mix deathu, crustu a grindcore zazní v ostravském klubu Barrák, kdy Slavenkust vystoupí jako support americké hardcore d-beat kapely Stress Positions (Chicago, USA).

VSTUPENKY ZDE

Čtvrtek 17.10.

15.00
Zbigniew Herbert – Mám klepátko od nehlídaných zahrad
Debata
Dům umění
Vstupné dobrovolné

Setkání s básníkem a překladatelem Josefem Mlejnkem (CZ) nad novým českým výborem významného polského básníka Zbigniewa Herberta. Beseda ke 100. výročí autorova narození. Hostem bude také básník Jonáš Hájek, který knihu redakčně připravil společně s polonistkou Lucií Zakopalovou, moderátorkou pořadu.
Akce pořádaná v rámci ProtimluvFest 2024

16.00
Joanna Oparek – Malé povinnosti
Debata
Dům umění
Vstupné dobrovolné

Uvedení knihy, jež je pokusem o svéráznou kroniku násilí, které páchají lidé na lidech na počátku 21. století. Nejde však o pouhou analýzu chování trýznitelů a jejich obětí: texty sbírky Malé povinnosti nám ukazují, jak nás násilí fascinuje, jak od zobrazované hrůzy nedokážeme odtrhnout oči. Moderuje a tlumočí Lenka Daňhelová.
Akce pořádaná v rámci ProtimluvFest 2024


Pátek 18.10.

19.00
Maciej Bielawski – Dům se dvěma věžemi
Debata
Studio G
Vstupné dobrovolné

Setkání s autorem vzpomínkové knihy Dům se dvěma věžemi, který v 70. letech na protest proti antisemitismu v Polsku emigroval do Švédska. Moderuje Petr Ligocký, tlumočí Jiří Muryc.
Akce pořádaná v rámci ProtimluvFest 2024

Sobota 19.10.

10.00
Larisch-Mönnichové, šlechtičtí podnikatelé na česko-polském pomezí
Vyjížďka
odjezd DOV na parkovišti pod Bolt Tower
390 Kč

Poznejte příběh hraběcí rodiny Larisch-Mönnichů, která využila průmyslovou revoluci a stala se jedním z nejbohatších a nejvlivnějších šlechtických rodů habsburské monarchie. Vydejte se s Radimem Kravčíkem a Tomášem Majlišem na místa, která zajistila rodu ekonomický a společenský vzestup. Nebudou to jen černouhelné doly, ale také továrny, zemědělské dvory, lázně a zámek ve Velkých Kunčicích (Kończyce Wielke, PL), kde se můžete těšit na ochutnávku vína z místního vinohradu.

Plánované zastávky:
1) Vítkovické železárny, restaurace Baník v Ostravě (dnes Mili Cafe) 2) Zámek Rychvald 3) Statek Nerad Dolní Lutyně 4) Kostel sv. Jindřicha v Petřvald 5) Cukrovar v Horní Suché 6) Karviná-Doly ( Solca, pivovar a Důl ČSA) 7) Lázně Darkov a zámek ve Fryštátu 8 ) Petrovice u Karviné – chemická továrna 9) Zámek ve Velkých Kunčicich (PL) s vinohradem

Cena včetně ochutnávky vína.
Vstupenky ke koupi na OstravaInfo a v kavárně PANT
VSTUPENKY ZDE

Úterý 22.10.

19.00
Okamžiky rozhodnutí: O etických dilematech za 2. světové války
Debata
Centrum Pant
Vstupné dobrovolné

Debatovat o odporu proti teroru, obtížných volbách a příbězích lidí, kteří se dostali do soukolí dějin, budou historici Paweł Ukielski, zástupce ředitele Muzea Varšavského povstání ve Varšavě, a Michal Stehlík, ředitel Památníku národního písemnictví a profesor historie na FF UK v Praze. Moderace se ujme Vladimír Šmehlík z ČRo.

V letošním roce jsme si, mimo jiné, připomněli 80 let od vypuknutí Varšavského povstání, při jehož potlačení Němci město srovnali se zemí. Jak tuto oběť s odstupem času vnímá polská společnost? Za činnost odbojových skupin (mnohdy jejich neopatrnost, ale také nedobrovolná „spolupráce“ byla příčinou tragédií – v Česku např. Javoříčko, Ploština, ale také Životice…) obyvatelstvo platilo krutou daň – popravy, koncentrační tábory celých rodin, vypálení vesnic, likvidace celého města v případě Varšavy. Bez aktivního odporu však se zlem bojovat nelze, jen se mu podřizovat. Jak uctívat hrdiny a současně vnímat a hodnotit rozhodování běžných lidí pod tlakem represe? Těžké okamžiky rozhodnutí prožívají v současnosti například také obyvatelé okupovaných území Ukrajiny.

20.00
Ciśnienie
Koncert
Barrák
170–200 Kč

Experimentální jazz v podání kapely Ciśnienie je na polské scéně zcela unikátní. Tíha skladby se snoubí s apokalyptickým poselstvím a pohltí posluchače vší silou. Kapelu aktuálně tvoří pětice muzikantů z polských Katowic – Michał Paduch (basová kytara), Maciej Klich (housle), Kacper Kowalczuk (bicí), Łukasz Kozera (klávesy) a Monia Muc (saxofon). V rámci svého koncertu v klubu Barrák kapely představí své aktuální album „Zwiezakom“. Naživo je vystoupení kapely „Ciśnienie“ skutečně destruktivní stroj, který musí každý posluchač alespoň jednou slyšet a zažít na vlastní kůži.

VSTUPENKY ZDE

Středa 23.10.

15.00
Sztuka ponad granicami – MOSTY
Vernisáž výstavy
Generální konzulát v Ostravě
Vstup volný



Čtvrtek 24.10.

19.00
S Miroslavem Karasem o dnešním Polsku v souvislostech
Debata
V Zahradní
Vstup volný

V kavárně a bistru V Zahradní si budeme povídat s Miroslavem Karasem o jeho zkušenostech z období, kdy pracoval jako zpravodajec ČT v Polsku a jeho pohledech na současný stav. Dozvíme se o změnách ve směřování společnosti po posledních parlamentních volbách, vrátíme se k otázkám výchovy a tradic v dnešních polských rodinách, řeč se určitě stočí i ke kouzlu polského pobřeží a k němu patřící úrovni gastronomie, turistických služeb… Během večera bude možnost ochutnat polské speciality.

20.00
Pokuta
Koncert
Hudební bazar
Vstupné dobrovolné

Křišťálově čistý, věčně mladý a radostně-dobrodružný punk-rock z Těšína. Frontmanem kapely je výrazná osobnost nejen hudební scény polského města Cieszyn – Artur Dragon, který v loňském roce přizval do svého hudebního projektu také další těšínské přátelé. Pokuta je tak aktuálně plnohodnotnou kapelou, které to skvěle hraje, což již letos potvrdila také na opavském festivalu Slunovrat.

Sobota 26.10.

17.00
Polské stopy v ostravské minulosti
Vycházka
před branou Slezskoostravského hradu
Vstup volný

Komentovaná vycházka přiblíží místa a příběhy spojené s životem polské menšiny na Ostravsku v období bouřlivého rozmachu ostravského průmyslu, ale také v dobách nejstarší historie města.
Konec prohlídky u Polského domu (aut. zast. Konzervatoř)

Úterý 29.10.

19.00
Zloději bezu: jak rozplést polsko-ukrajinské vztahy?
Debata
Centrum Pant
Vstupné dobrovolné

Skrze příběhy můžeme často mnohem jednodušeji mluvit o historických traumatech, křivdách i lidské schopnosti žít za všech okolností. V románu Zloději bezu se to polskému prozaikovi Hubertu Klimkovi-Dobrzanieckému podařilo na příkladu polsko-ukrajinských vztahů a dějinách Polska ve 20. století. Sledujeme je s odstupem v tragikomickém vyprávění hrabalovského hrdiny Tondy Baryckého. S Hubertem Klimkem-Dobrzanieckým, bude diskutovat překladatel knihy, a zároveň politolog Michal Lebduška, který se specializuje na prostor střední a východní Evropy, zejména Ukrajinu, Bělorusko a Polsko, a oba hosté jsou otevření všem otázkám spojeným s minulostí i aktuální situací v této oblasti.

Středa 30.10.

18.00
Zbigniew Czendlik – Polsko krásné Polsko mé
Debata
DK Poklad Poruba
100 Kč

Římskokatolický kněz a jeden z nejznámějších Poláků žijících v Česku bude vyprávět o svých zážitcích během natáčení televizního seriálu „V karavanu po Polsku“ a na přetřes přijdou zcela jistě i rozdíly mezi Čechy a Poláky anebo Zibiho oblíbené téma – gastronomie. Akci připravila Polská turistická organizace v rámci Polských dní v Ostravě.

VSTUPENKY ZDE

19.00
Polské pivní styly
Přednáška
Centrum Pant
Vstupné dobrovolné

V Polsku, na rozdíl od Českých zemí, kde pivní kultuře postupem času začal zcela dominovat ležák, se zachovalo několik autentických pivních stylů. Nejslavnějším z nich je Grodziskie, kterému se přezdívá šampaňské severu. Jde o silně perlivé, nízkoalkoholické pivo, vařené z uzeného pšeničného sladu. Zajímá vás, jak chutná? Jaké další pivní styly byly vařeny na území dnešního Polska? Jak vypadá pivovarnictví v Polsku dnes? Přednášku a degustaci povede Natálie Raclavská, certifikovaná pivní hodnotitelka PSPD, zakladatelka Ženského pivního kroužku.

Čtvrtek 31.10.

20.00
Wczasy
Koncert
Dock
100 Kč

Duo Wczasy jsou již pár let pevně zakotvené v rámci Polské alternativní scény a není se čemu divit. Originální tvůrčí postupy, odvaha a míchání různých vlivů a inspirací zajistilo Wczasy pověst kapely, kterou si s jinou nespletete. Čekejte eklektický mix elektroniky, zpěvu, rapu, post punku a alternativy, která vás nenechá sedět v koutě. Ve svých textech se muzikanti dotýkají všech citlivých strun generace mileniálů jako je například touha po smysluplné práci nebo strach ze selhání v nekonečném závodě o materiální, symbolické a emocionální statky.

Sobota 2.11.

10.00
Krajem těšínských knížat
Vyjížďka
před branou Slezskoostravského hradu
320 Kč

Komentovaná vyjížďka krajem, který byl dlouhá staletí součástí Těšínského knížectví. Během cesty do Polského Těšína se v Slezské Ostravě, Orlové a Karviné seznámíte s příběhy spojené s historií školství, kultury, náboženství, průmyslu či správy tohoto specifického území. V samotném Těšíně se uskuteční prohlídka města a jeho Zámeckého vrchu, který byl sídlem těšínských knížat.

Vstupenky ke koupi na OstravaInfo a v kavárně PANT

VSTUPENKY ZDE

Neděle 3.11.

18.00
Fun Quiz: Polský speciál
Soutěž
Centrum Pant
100 Kč

Jste soutěživí a nabití vědomostmi? Přijďte si je s přáteli otestovat na nedělní Fun Quiz! Tentokrát se budeme v otázkách hodně zaměřovat na Polsko. Otestujete si své znalosti, zakusíte adrenalin soutěže a k tomu se báječně pobavíte. Prostě skvělý nedělní večer v příjemném prostředí Centra PANT!

Pondělí 4.11.

16.00
Martyna Radłowska-Obrusník: Dlaczego w Ostrawie mamy Polski Dom?
Přednáška
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
Vstup volný

Wykład w języku polskim o emigracji ludności polskiej z terenów dzisiejszej Małopolski zwanych w Ostrawie Galicjanami. Odpowiem na pytania o przyczyny tej emigracji, jej źródła i terytorium które obejmowała. Opowiem o życiu w mieście na przełonie XIX i XX wieku a także o stratyfikacji społecznej i narodowościowej oraz o obszarach życia społecznego i zawodowego przybyłych z Małopolski. Objaśnię system szkolnictwa przybyłych i zasługi w tej mierze Towarzystwa Szkoły Ludowej w Krakowie. W zakończeniu zajmę się walorami architektonicznymi i symbolami ukrytymi w bryle budynku Domu Polskiego. Całość będzie bogato ilustrowana materiałem fotograficznym.

Jazyk přednášky: polština.

Úterý 5.11.

15.30
Petr Drapa: polština v jazykové krajině železnice na Těšínsku
Přednáška
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
Vstup volný

Příspěvek se bude zabývat používáním polského jazyka na železnici v ČR. Dvojjazyčné česko-polské nápisy neodmyslitelně patří k železnici na Těšínsku. Jaký byl důvod a proces zavádění dvojjazyčných nápisů? Jaký byl prvotní postoj většinového obyvatelstva k těmto nápisům? Jaká je její budoucnost, a jsou dvojjazyčné názvy stanic potřebné?

18.00
Podél pobřeží Baltu na koloběžce
Přednáška
Centrum Pant
Vstup volný

Veronika Jiříčková alias Neklidné nohy projela v roce 2021 během jednoho týdne celé polské pobřeží Baltu a během 622km jízdy prožila spoustu zajímavých momentů, o které se během přednášky plné vyprávění a fotografií podělí s publikem.

Středa 6.11.

17.00
Polské stopy v ostravské minulosti
Vycházka
před branou Slezskoostravského hradu
Vstup volný

Komentovaná vycházka přiblíží místa a příběhy spojené s životem polské menšiny na Ostravsku v období bouřlivého rozmachu ostravského průmyslu, ale také v dobách nejstarší historie města.
Konec prohlídky u Polského domu (aut. zast. Konzervatoř)

Čtvrtek 7.11.

15.30
Irena Bogoczová: Duży sortyment tekstylu a kuraci stechna aneb průvodce těšínskými nápisy
Přednáška
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
Vstup volný

Příspěvek je z oblasti jazykovědy krajiny a zabývá se textualitou města Cieszyna a Českého Těšína. Na tzv. vizuální smog je tentokrát nahlíženo optikou lingvistiky a etnolingvistiky. Předmětem zájmu jsou mikrotexty, a to jak oficiální, vzniklé z popudu lokálních institucí, závazné a mající úřední moc, tak neoficiální, odrážející v tomto ohledu individuální „lidovou tvořivost“. Smyslem přednášky je poukázat na skutečnost, že příslušné sdělení neodráží pouze jazykovou odlišnost dvou společenství, ale také rozdíly v jejich celkovém vnímání reality.

19.00
Spor o Těšínsko 1918–1920
Přednáška
Centrum Pant
Vstupné dobrovolné

Přednáška polského a českého historika Daniela Korbela a Tomáše Ruska.
Konec Velké války vnesl do středoevropského prostoru řadu epochálních změn – velká impéria Německého císařství a Rakousko-Uherska byla v troskách, na kterých povstaly nové nástupnické státy. Neobešlo se to bez problémů při vytyčování nových hranic. Nejpalčivějším československým územním sporem v rámci českých zemí byla oblast Těšínska. Spor se nepodařilo vyřešit mírovou cestou, a v lednu 1919 došlo mezi oběma státy ke krátké, leč krvavé válce, zastavené až na popud dohodových mocností. Právě toto období patří k nejdramatičtějším momentům novodobých dějin Těšínska, na kterém se v rámci agitačního zápasu rozhořela stínová válka plná násilí, přestřelek a pumových útoků. Dne 28. 7. 1920 tak bylo historické Těšínsko rozděleno mezi oba státy a tento stav trvá dodnes.

Pátek 8.11.

14.30
Victoria Wachowska, Kateřina Mrůzková: Jak polští prodejci lákají českou klientelu
Přednáška
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
Vstup volný

V našem příspěvku se budeme věnovat českým nápisům objevujícím se v polském příhraničí. Zaměříme se zejména na takové nápisy, které slouží k překlenutí jazykové bariéry v komunikaci s českým klientem. Tyto mikrotexty vznikají ve většině případů z iniciativy polských prodejců, tedy neoficiální a velmi tvořivou cestou, a obsahují (nejen) mnoho jazykových perliček. Proč tyto nápisy vznikají? O čem vypovídají? Co vyvolalo vlnu nákupního turismu? Nejen na tyto otázky se pokusíme odpovědět v naší přednášce.

Sobota 9.11.

10.00
Larisch-Mönnichové, šlechtičtí podnikatelé na česko-polském pomezí
Vyjížďka
odjezd DOV na parkovišti pod Bolt Tower
390 Kč

Poznejte příběh hraběcí rodiny Larisch-Mönnichů, která využila průmyslovou revoluci a stala se jedním z nejbohatších a nejvlivnějších šlechtických rodů habsburské monarchie. Vydejte se s Radimem Kravčíkem a Tomášem Majlišem na místa, která zajistila rodu ekonomický a společenský vzestup. Nebudou to jen černouhelné doly, ale také továrny, zemědělské dvory, lázně a zámek ve Velkých Kunčicích (Kończyce Wielke, PL), kde se můžete těšit na ochutnávku vína z místního vinohradu.

Plánované zastávky:
1) Vítkovické železárny, restaurace Baník v Ostravě (dnes Mili Cafe) 2) Zámek Rychvald 3) Statek Nerad Dolní Lutyně 4) Kostel sv. Jindřicha v Petřvald 5) Cukrovar v Horní Suché 6) Karviná-Doly ( Solca, pivovar a Důl ČSA) 7) Lázně Darkov a zámek ve Fryštátu 8 ) Petrovice u Karviné – chemická továrna 9) Zámek ve Velkých Kunčicich (PL) s vinohradem

Cena včetně ochutnávky vína.
Vstupenky ke koupi na OstravaInfo a v kavárně PANT

VSTUPENKY ZDE

Neděle 10.11.

9:00
Po stopách životické tragédie 1944
vyjížďka
Dům umění
200 Kč

Komentovaná vyjížďka do Životic. Obce, dnes městská část Havířova, kterou před 80 lety postihla velká tragédie. V srpnu 1944 tam nacisté povraždili 36 mužů jako pomstu za to, že při dřívější přestřelce ve zdejším hostinci partyzáni zabili tři příslušníky gestapa. Někdy se jí přezdívá „slezské Lidice“.

Marek Hanák, předseda spolku Životice sobě, účastníkům přiblíží celou tragickou událost a projde pomníčky obětí odvetné akce nacistických bezpečnostních složek.

Zavítáme také k šikmému kostelu sv. Petra z Alkantary a do staré Karviné, kde nás předsedkyně spolku Stará Karviná Tereza Ondruszová provede krátkým okruhem po místech, kde ještě nedávno stálo několikatisícové město. Všichni tak budou mít možnost se vydat po cestách, kudy kráčely genrace havířů nebo i hrdinové trilogie Šikmý kostel. Součástí okruhu bude také prohlídka šikmého kostela sv. Petra z Alkantary.

Program (změna času a míst vyhrazena!):
09:00 odjezd od Domu umění ( Jurečkova 1750/9, Ostrava)
09:30 prohlídka památníku / muzea v Životicích; komentovaná procházka po životických pomníčcích
11:30 přednáška a debata v salonku restaurace Amerika (s možností souběžného oběda)
14:00 stará Kaviná
16:30 návrat do Ostravy

Sraz a odjezd: 9.00 od Domu umění v Ostravě (Jurečkova 1750/9, Ostrava)

Cena: 200 Kč (vč. vstupu do muzea)
Prodej vstupenek:
- on-line na OstravaInfo
- fyzicky na pobočkách Ostravských informačních center a Kavárně PANT

Akce se koná ve spolupráci se spolky Životice sobě a Stará Karviná.

19.00
Noise River + Livelike (CZ)
Koncert
Barrák
200 Kč

Noise River je kvartet z Wroclawi, který mistrně kombinuje vlivy psychedelie, heavy-blues a jižanského stoner-rocku. Na malé scéně klubu Barrák vystoupí společně s post-rockovou kapelou Livelike.

Vstupenky na místě

Pondělí 11.11.

16.00
Michal Przywara: Marek Hłasko a jeho hrdinové všedního dne
Přednáška
Univerzitní knihovna OU, ul. Bráfova 3, Studovna Jacquese Rupnika
Vstup volný

Polský parlament a senát jmenoval patronem roku 2024 Marka Hłasko – legendárního, poválečného prozaika, jehož tvorba se stala symbolem nonkonformního hlasu mladých intelektuálů v období socrealizmu.

19.00
Mezinárodní postavení Polska
Debata
Centrum Pant
Vstupné dobrovolné

Polsko patří dlouhodobě mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě, má velmi nízkou nezaměstnanost. Začalo budovat největší pozemní síly v Evropě a stává se zárukou bezpečnosti východní hranice Evropy (EU). Roste celkový jeho mezinárodně-politický vliv. V lednu 2025 Polsko přebírá roli předsednické země Rady EU. Politolog a diplomat Maciej Ruczaj a Filip Nerad, vedoucí zahraniční redakce ČRo a analytik, budou hovořit mimo jiné také o tom, jak se proměňuje role Polska v Evropě i ve světě, jak se v nich odráží také historická zkušenost Polska, jaké hlavní úkoly si předsevzalo pro své předsednictví, ale také o tom, jestli je středoevropský prostor stále periferií Evropy.

19.00
Distant Mantra + People of Maha (BG)
koncert
Barrák
na webu klubu

Hořkosladké, sametové a intenzivní ženské vokály vytříbené basovými linkami a prostorné, zasněné kytary v kombinaci s hypnotickými syntezátory. Post dream rock s trochou šílenství – od snových melodií po zvukové stěny. To jsou polští Distant Mantra, kteří se v rámci své Why so serious Slavic tour zastaví i v ostravském klubu Barrák, spolu s bulharskou kapelou People of Maha.

Informace o vstupném naleznete na webu klubu.

Doprovodné akce

Polsko – 20 let v EU
Výstava
Husův sad
Zdarma

Výstava „Polsko – 20 let v EU“ vypravuje fotografický příběh o současné polské architektuře ve veřejném sektoru, jež se originalitou v oblasti střední Evropy zcela vymyká. K vidění bude 20 nejzajímavějších investic z posledních 20 let.

Výstava bude probíhat 14. 10.–10. 11. 2024

Kurnik Šopa Hospoda na Polských dnech
Kurnik Šopa

Kurnik Šopa Hospoda na Polských dnech: Během letošních Polských dnů čepujeme nejzajímavější piva z polských minipivovarů. Chcete vyzkoušet pivo, do kterého se kromě chmele přidává i jehličí nebo degustovat tradiční Grodziské na jemně vyuzeném sladu? Přijďte do Kurnik Šopy zjistit, kam se za poslední roky posunulo polské pivovarnictví!

Probíhá říjen–listopad

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace