Dolní Slezsko není jen název, který navíc mnoho z nás ani nezná. Je to především krásná krajina, tradice, zachovalé památky a prostředí historicky spjaté s Moravskoslezským krajem.
Vydejte se s námi speciálním autobusem Dopravního podniku Ostrava po místech spojených se životem polské menšiny v předválečné Ostravě. Trasa projížďky povede centrem města i okrajovými čtvrtěmi. Prohlídkou vás provede Jiří Šimon. Sraz účastníků na trolejbusové zastávce Nová radnice ve směru do centra.
Kam „pluje“ střední Evropa? Beseda s českými a polskými politology Josefem Mlejnkem ml., Marcinem Kędzierským a Stanisławem Górkou.
Polsko-ukrajinská kapela Dagadana založená v roce 2008 hraje hudbu kombinující jazz a elektroniku s polskými a ukrajinskými folklórními prvky. Nenechte si ujít tento jedinečný zážitek okořeněný společnou slovanskou tradicí. Přijďte s námi v Docku neformálně oslavit a zahájit Polské dny!
Vynikající Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik a Aleksandra Konieczna v epickém, ale zároveň intimním a každodenním portrétu jedné rodiny v Polsku na ploše 30 let.
Divadelní představení studentů Gymnázia J. Słowackého ve Vratislavi /v češtině/. Představení doplní prezentace atrakcí hlavního města Dolního Slezska v podání Natálie Raclavské. Partnerem večera je projekt Stolik polski.
Prezentace předního polského teoretika a kritika umění Adama Mazura o jeho redaktorské práci v jednom z nejvýznamnějších polských magazínů o současném umění SZUM.
Beseda s autorem a jeho překladatelkou Bárou Gregorovou nad českým vydáním reportážní knihy Přípitek předkům.
Česko-polská beseda k 160. výročí narození zakladatele nezávislého polského státu s historiky Jiřím Friedlem a Maciejem Zakrzewským.
Koncert mladé česko-polské pop kapely pocházející z Třince, v jejímž čele stojí frontmanka Noemi Macura. Hudební i jazykovou pestrost zaručují rozmanité nálady v písních a texty v polštině, češtině a angličtině.
Nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara, přináší ve svém portrétu polská režisérka Krystyna Krauze.
Co je to „zpívaná poezie“? Jak se vyvíjela od dob komunismu do současnosti? A jaký význam má dnes? Na tyto i další otázky odpoví beseda s Mgr. Michałem Przywarou, PhD. z Katedry slavistiky Ostravské univerzity.
Wojciech Smarzowski vypráví o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944. Děj sledujeme očima mladé Polky Zoši, která se dostává do těžké životní situace, v níž bojuje s povinností vůči rodičům a zakázanou láskou. Má její cit šanci přežít na Volyni v době rostoucí sousedské nenávisti, kdy se původ člověka stává otázkou života a smrti?